Tylko około jedna trzecia miodu spożywanego w Polsce pochodzi również z Polski.

Aby sprostać zapotrzebowaniu na miód w Polsce, 65% miodu, który spożywamy w Polsce, pochodzi z importu. Odpowiada to około 19 000 ton miodu, który jest wysyłany z całego świata w ogromnych pojemnikach. Największym eksporterem miodu do Polski jest Ukraina oraz Chiny.

 

Mieszanka krajów UE i spoza UE


Jeśli przyjrzysz się bliżej etykiecie miodu w supermarkecie, często przeczytasz na słoikach: „Mieszanka krajów UE i spoza UE”.

 

Różne miody, głównie pochodzące z zagranicy, są mieszane razem w dużych zakładach. Gotowy produkt zawsze smakuje tak samo. Niestety, to nie jakość czy smak decyduje o pochodzeniu miodu, ale najniższa cena.

Dlatego w większości przypadków dodaje się tylko niewielką ilość miodu z UE, aby móc zadeklarować miód jako tak zwaną mieszankę z krajów UE i spoza UE.

Jeśli sięgasz po taki miód w supermarkecie, niestety nigdy nie masz pewności, skąd pochodzi miód ani co dokładnie znajduje się w słoiku.


Miód produkowany przemysłowo

Aby móc zrealizować niskie ceny w supermarkecie, ponieważ ludzie wybierają tańsze produkty. Miód jest często produkowany przemysłowo na dużą skalę, aby móc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na płynne złoto i obniżyć cenę. Niestety, jakość miodu lub dobre samopoczucie pszczół często pozostają wiele do życzenia.

 

Stosowane są metody, które są zabronione w Polsce nie bez powodu.


Zgodnie z rozporządzeniem miodowym ( tutaj je znajdziecie )  miód musi zawierać mniej niż 20% wody, w przeciwnym razie zacznie fermentować. Pszczoły przechowują nektar w ulu, dodają cenne składniki i gwałtownymi uderzeniami skrzydeł usuwają nadmiar wody z miodu. Jednak fałszerzom miodu trwa to zbyt długo. W tak zwanych „miodarniach” niedojrzały miód zbierany jest w ulu po krótkim czasie. Wydajność pszczół prawie nie jest już potrzebna, ponieważ rzekomy miód jest suszony maszynowo i przetwarzany. Często stosuje się również leki lub antybiotyki, które mogą gromadzić się w wosku i miodzie.


Fałszywy miód


Miód jest obecnie jednym z najczęściej podrabianych produktów spożywczych.

Często fałszywy miód pochodzi z Azji, a dokładniej z Chin. W latach 2000–2014 eksport miodu w Chinach wzrósł o 88%. W tym samym okresie liczba rodzin pszczelich wzrosła tylko o 23%. Coś jest nie tak. W rzeczywistości ilość skonfiskowanego podrobionego miodu cały czas rośnie.

Ten „chiński miód”, a raczej syrop ryżowy, jest niestety trudny do wykrycia w laboratorium, a firmy, które podrabiają stają się coraz bardziej pomysłowe. Miód jest podgrzewany i ultrafiltrowany w celu usunięcia ewentualnych śladów, takich jak pyłki, które mogą dostarczyć wskazówek dotyczących pochodzenia. W procesie tym tracone są cenne białka i enzymy. Następnie kupują pyłek na przykład z Polski i mieszają go z rzekomym miodem i tanim syropem ryżowym. Dla konsumenta, a nawet dla laboratorium, wygląda to tak, jakby to był prawdziwy miód, który wydaje się pochodzić z Polski.

 

Kraje trzecie są często wykorzystywane do maskowania śladów i rzeczywistego pochodzenia.

Na przykład podrobiony miód jest wysyłany do Malezji lub Indonezji z takiej chińskiej fabryki miodu. Tam jest ponownie oznakowany i dalej eksportowany. Nagle kraje te, ze stosunkowo niewielką liczbą rodzin pszczelich, wykazują nieproporcjonalny wzrost wywozu miodu, którego nie można wyjaśnić. U nas miód chiński miesza się z wieloma innymi miodami i trafia na półkę supermarketu. Serial Netflix „Rotten” jest wysoce zalecany w tym temacie . W swoim pierwszym odcinku zajęli się właśnie tym tematem podrabiania miodu.

Doszło do swoistej konkurencji z metodami laboratoriów analitycznych. Gdy tylko metoda analizy zostanie ulepszona, aby móc odsłonić czarne owce, z kolei wymyślają coś nowego.

Dlatego warto kupować miód z Polski od zaufanego pszczelarza. Nawet jeśli jest to o kilka euro droższe, możesz być pewien, że trzymasz w rękach nieskazitelny i wysokiej jakości produkt naturalny.

Dlaczego warto kupować od Polskich Pszczelarzy?

Przejrzystość

Możesz być pewien, że masz czysty miód w swoim słoiku i wiesz dokładnie, skąd pochodzi miód i jak trzymane są pszczoły.

ZAPYLANIE

Kupowanie bezpośrednio od pszczelarza jest dobre dla każdego. Wspierasz pszczelarza i jego pszczoły. Pszczoły z kolei zapylają nasze dzikie i pożyteczne rośliny, z których korzystają wszyscy w regionie.

PRZETWARZANIE

Miód, jeśli jest traktowany odpowiednio, działa antybakteryjnie i często jest stosowany jako naturalne lekarstwo. Niestety nie zawsze ma to miejsce w produkcji przemysłowej, ponieważ na przykład propolis jest odfiltrowywany, a enzymy są niszczone przez ciepło.

ZRÓWNOWAŻONY

Miodu nie trzeba go transportować przez pół świata, co powoduje niepotrzebne emisje.

SKŁADNIKI

Naturalny miód z Polski może znieczulić swoim regionalnym pyłkiem i pomóc w walce z katarem siennym. W przypadku miodu przemysłowego pyłek jest często odfiltrowywany, aby nie krystalizował.